środa, 21 lipca 2010

MUSZLOWCE - CIEKAWE RYBY.

Muszlowcami są przede wszystkim małe gatunki z rodzajów Lamprologus i Neolamprologus. Pierwsze posiadają dużą paszczę oraz wyłupiaste i wysoko umieszczone oczy. Drugie natomiast są dosyć spłaszczone bocznie, z zaokrąglonym konturem głowy oraz delikatnym wyglądem. Jest to gatunek, który do rozmnażania i wychowu narybku wymagają pustych muszli. Uznawane są niesamowite ryby akwariowe z wielu względów. W warunkach naturalnych żyją w przybrzeżnej strefie jeziora Tanganika w Afryce. Znajduje się tam bardzo duża ilość muszli, toteż nauczyły się wykorzystywać je jako miejsca pełniące funkcję kryjówek oraz składania ikry. Pozwolił na to alkaiczny odczyn wody, który zapobiega rozpuszczaniu się wapienia. Muszle często są zakopywane przez nie w piasku w celu zmniejszenia wlotu. Są to ryby dosyć małe, ponieważ osiągają około 5 cm długości. Jeśli w danym zbiorniku następuje ich przegęszczenie to zatrzymują swoje zapędy rozrodcze. W środowisku naturalnym w jednych miejscach mogą żyć w haremach, natomiast w drugich są monogamiczne. W domowym zbiorniku możemy zaobserwować całą różnorodność zachowań tych ryb. W sytuacji zagrożenia chowają się do muszli. Akwarium około 40 litrowe powinno wystarczyć do hodowli pary lub dwóch wraz z 

potomstwem. Oczywiście tym większy zbiornik tym lepiej dla naszych ryb. Za podłoże możemy użyć bardzo drobnego żwirku lub piasku. Na podłożu warto umieścić kilka kawałków wapienia. W zbiorniku koniecznie muszą się znaleźć muszle. Mogą to być muszle po naszych krajowych winniczkach lub po ślimakach morskich. Przed włożeniem do zbiornika należy oczyścić je z mięsa znajdującego się w środku. Następnie puste kilka razy gotujemy z dodatkiem mydła w celu usunięcia mydła i resztek farszu. Na końcu należy je bardzo dokładnie przepłukać. Istnieje również kilka większych gatunków, u których tylko młode i samice chowają się w muszlach. U tych gatunków samiec włada grupką samic.

Rośliny nie są konieczne, jednakże zbiornik bez nich zazwyczaj nie wygląda dosyć efektownie. Sadzimy rośliny odporne takie jak np.: rogatek sztywny, nurzańce oraz anubias niski. Akwarium powinno być zaopatrzone w wydajny filtr oraz grzałkę. Odpowiednia jest woda o odczynie lekko zasadowym (pH > 7,5), twarda o temperaturze 26 C. W stosunku do innych gatunków zazwyczaj nie stanowią większego zagrożenia, jednakże w obrębie własnego gatunku możemy zauważyć konkurencję i walki (czasem nawet na śmierć). Optymalnie jest je hodować w zbiorniku jednogatunkowym, jednakże mogą być hodowane z kilkoma gatunkami o zbliżonych wymaganiach żywieniowych i środowiskowych. Możemy ograniczyć agresję wewnątrzgatunkową poprzez zastosowanie w akwarium większej ilości muszli i innych kryjówek. Muszlowce zazwyczaj są rybami drapieżnymi, jednakże nie zjadają innych ryb. Należy im podawać pokarmy takiej jak plankton, pokarmy płatkowe oraz granulki. Raz na jakiś czas w celu poprawy kondycji możemy podać zestaw witamin. Gatunek ten w dosyć łatwy sposób udaje się rozmnożyć. Samica składa ikrę w pustych muszlach, a następnie opiekuje się w niej ikrą i młodym narybkiem. O udanym tarle zazwyczaj możemy się dowiedzieć dopiero gdy larwy pojawią się w otworze muszli. Młodych jest zazwyczaj kilkanaście z jednego tarła. W sytuacji zagrożenia wraz z dorosłymi chowają się do muszli. Z dorosłymi bezkonfliktowo może przebywać nawet parę miotów z młodymi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz