wtorek, 16 lutego 2010

Test drewnianych żwirków zbrylających


Autor: Redakcja Animalia.pl, 2008-06-30
Nasz aktualny test będzie z pewnością doskonałą lekturą dla wszystkich opiekunów kotów, którzy stosują drewniane żwirki zbrylające. Nasze dociekliwe grono ekspertów postarało się zbadać, który ze żwirków jest najbardziej wydajny, który w najmniejszym stopniu roznosi się z kuwety, który będzie nam łatwo usuwać i wreszcie - który ze żwirków będzie najłagodniej obchodził się... z naszym portfelem.
Informacja:  Klikaj w zdjęcia, aby otworzyć powiększenia . Wszystkie zdjęcia powstały specjalnie do tego testu!

Opakowania

Doceniamy żwirki JRS za wykorzystanie papieru, jak również - żwirek Cat' Best Gold - za doskonałą szatę graficzną (ex equo po 3 punkty). Kruszon otrzymuje 2 punkty, Porta Pine - 1 (tylko i wyłącznie za wytrzymałość opakowania.)

Certech Pinio Kruszon

opakowanie to solidna torba foliowa, z uchwytem (wycięte otwory na palce). Torba wytrzymała - niewielkie szanse, na jej przypadkowe uszkodzenie.
Rozbudowany opis żwirku wraz z instrukcją jego stosowania w języku polskim.
Szata graficzna prosta, czytelna, mamy jednak wrażenie, że grafik mógłby się trochę bardziej postarać ;)

2

pkt

JRS Cat's Best Eco Plus

opakowanie to dwuwarstwowa torba papierowa z uchwytem. Plus za ekologię - takie opakowanie szybciej ulegnie rozkładowi, niż worek z tworzywa. Trzeba jednak zauważyć, że papierowe opakowanie jest dość podatne na uszkodzenia. Najczęstsze z nich to odpadające uchwyty torby, łatwo również przypadkowo rozerwać papier i rozsypać żwirek. Papierowe opakowanie jest również niezbyt odporne na wilgoć - co w przypadku zbrylającej się pod wpływem płynów zawartości wymusza konieczność transportowania oraz przechowywania żwirku w suchym środowisku.
Instrukcja oraz opis po polsku obecne na opakowaniu.

3

pkt

JRS Cat's Best Nature Gold

opakowanie z dwuwarstwowego papieru. Zalety i wady jak w przypadku żwirku Eco Plus: torba papierowa przyjazna dla środowiska, jednak o średnim poziomie wytrzymałości i niedużej odporności na wilgoć. Bardzo często zdarza się, że opakowanie "otwiera się" samodzielnie - górna część worka nie jest przeszywana nicią (jak w przypadku żwirku Eco Plus), tylko klejona.
Instrukcja oraz opis po polsku obecne na opakowaniu.

3

pkt

Porta Pine

styl surowo-dyskontowy ;) Może wywoływać nostalgiczne skojarzenia we wszystkich tych, którzy pamiętają opakowania zastępcze. Prosta torba z grubej folii i czarno-biała naklejka. Wycięte otwory, umożliwiające wygodne przenoszenie żwirku. Zaryzykujemy twierdzenie, że nikt nie skusiłby się na zakup żwirku pod wpływem opakowania.
Informacje o żwirku po polsku znajdują się na opakowaniu.

1

pkt

Objętość i waga

Wszystkie żwirki mają taką samą objętość, zatem powinny wystarczyć na wypełnienie tej samej ilości kuwet. Warto jednak zauważyć, że waga worków bardzo się różni - w przypadku najcięższego i najlżejszego żwirku jest to ponad 1 kilogram! Jako zaletę uznajemy jak najmniejszą wagę - w końcu nikt nie lubi dźwigać zakupów...

Certech Pinio Kruszon

Objętość: 10l
Waga: 5,05kg

2

pkt

JRS Cat's Best Eco Plus

Objętość: 10l
Waga: 5,05kg

2

pkt

JRS Cat's Best Nature Gold

Objętość: 10l
Waga: 5,54kg

1

pkt

Porta Pine

Objętość: 10l
Waga: 4,45kg

3

pkt

Skład i wygląd żwirku

Kategoria niepunktowana - konkretne cechy żwirku wynikające z jego parametrów zostaną ocenione w kolejnych etapach.

Certech Pinio Kruszon

Żwirek wykonany z drewna iglastego. Ziarna przypominające kształetem kamienny żwir, nieregularne. Stosunkowo duże w porównaniu do pozostałych testowanych żwirków. Jasny kolor. Zapach delikatny, przypominający wióry. Brak pylenia lub pylenie niezauważalne.
Można usuwać bryłki do toalety.

JRS Cat's Best Eco Plus

Żwirek "z czystych włókien roślinnych", jak informuje nas opakowanie. Kształt identyczny jak w żwirku Kruszon, jednak drobniejsza struktura ziaren żwiru.
Jasny kolor. Zapach drewna.
Brak pylenia lub pylenie niezauważalne.
Można usuwać bryłki do toalety.

JRS Cat's Best Nature Gold

Kształt żwirku przypominający granulat: podłużne, okrągłe, gładkie wałeczki.
Kolor jasny. Zapach drewna.
Brak pylenia lub pylenie niezauważalne.
Można usuwać bryłki do toalety.

Porta Pine

Żwirek produkowany z drewna pinii. Bardzo drobny, miałki w dotyku. Przypominający bardziej trociny drewniane, niż klasyczny ziarnisty koci żwirek.
Kolor ciemny. Bardzo wyraźny zapach drewna.
Nieduże pylenie w momencie wsypywania do kuwety - nie pojawia się już jednak przy kopaniu w kuwecie.
Można usuwać bryłki do toalety.

Zbrylanie

Test wykonano wlewając do wiaderek wypełnionych w identycznym stopniu żwirkiem 50 ml wody. Bryłki wyjęto po ich całkowitym uformowaniu i wyschnięciu. Bryłki razem
Bryłki razem

Uwzględniając, że żwirek Porta Pine jest o ok. 10% lżejszy od pozostałych testowanych żwirków, mógłby dać 10% lżejszą bryłkę - tymczasem bryłka ważyła nawet 50-60% mniej, niż w przypadku pozostałych żwirków. Ocena wizualna również nie pozostawia wątpliwości.

Certech Pinio Kruszon

Waga bryłki: 100g

2

pkt

JRS Cat's Best Eco Plus

Waga bryłki: 80g

3

pkt

JRS Cat's Best Nature Gold

Waga bryłki: 100g

2

pkt

Porta Pine

Waga bryłki: 40g

4

pkt

Wytrzymałość bryłki żwirku

Poza rozmiarami i wagą bryłek istotnym dla nas kryterium była ich wytrzymałość. Znacznie łatwiej jest usuwać bryłki, które nie rozpadają się przy próbie nabrania ich na łopatkę. W przypadku chętnie kopiących w kuwecie kotów zdarza się również, że zwierzęta te dodatkowo rozbijają nietrwałe bryłki na trudny do wybrania pył.

Wszystkie nasze uprzednio uzyskane bryłki poddaliśmy crush-testowi: zostały upuszczone na ziemię z wysokości 70 cm.
Rozdzielaliśmy je również ręcznie.

Najsolidniejsze są zbrylone żwirki Porta Pine oraz Kruszon. Niewiele ustępuje im Eco Plus - jedynie dlatego, że łatwiej podzielić go ręcznie na mniejsze bryłki. Żwirek Gold dość słabo się wiąże.

Certech Pinio Kruszon

Bryłka zachowuje kształt, odpadły od niej pojedyncze ziarna żwirku. Ręczne rozłamanie scalonej bryłki wymaga użycia siły - żwirek jest bardzo, bardzo mocno zlepiony.

4

pkt

JRS Cat's Best Eco Plus

Jak wyżej, również nieduża ilość odpadających ziaren. Bryłkę łatwo możemy podzielić na kilka mniejszych.

3

pkt

JRS Cat's Best Nature Gold

Żwirek rozpada się na kilka dużych brył. Sporo luźnych ziaren. Bardzo łatwo ręcznie rozdzielić bryłkę na kilka mniejszych, rozpada się prawie sama.

1

pkt

Porta Pine

Bryłka bez uszkodzeń, minimalna ilość rozkruszonego żwirku. Trudno podzielić bryłkę z uwagi na zwartą konsystencję żwirku.

4

pkt

Test roznoszenia żwirku

To kryterium ważne szczególnie dla opiekunów kotów długowłosych. Aby sprawdzić, czy żwirek będzie przyczepiał się do kociego futerka, posłużyliśmy się futrzaną podkladką, która została umieszczona w kuwecie i mocno obciążona. Po wyjęciu jej, sprawdzaliśmy ile żwirku zostało na podkładce.

W pełni potwierdzona przydatność żwirku GOLD dla kotów długowłosych. Również żwirek Porta Pine bardzo pomyślnie przeszedł test.

Certech Pinio Kruszon

Duża ilość osadzonego na futerku żwirku wynika zapewne z nieregularnego kształu ziaren oraz ich sporych wymiarów.

2

pkt

JRS Cat's Best Eco Plus

Również sporo żwirku przyczepiło się do sztucznego futerka na podkładce. Bardzo trudno ją również oczyścić - żwirek mocno pozaczepiał się o włosy.

1

pkt

JRS Cat's Best Nature Gold

Żwirek sprzedawany jest jako przeznaczony dla kotow długowłosych - w 100% zgadzamy się z tą kwestią. Nasza podkładka zgarnęła mało żwirku, wystarczy ja również delikatnie otrzepać, aby wszystkie ziarna żwirku odpadły.

4

pkt

Porta Pine

Mała ilość przyklejonego żwirku, łatwo również oczyścić podkładkę.

4

pkt

Odklejanie od dna

Często problem są bryłki żwirku, które przyklejają się do dna i to na tyle mocno, że czasem nie da się ich łatwo usunąć. W naszym teście zalaliśmy w kuwecie próbki żwirku sporą ilością wody, tak aby rozmiękły aż do dna. Po wyschnięciu próbowaliśmy je oderwać.

Wszystkie żwirki odchodziły od dna bez problemu i tak samo. Nie przyznajemy więc punktów w tej kategorii, bo wszystkie otrzymały maksymalną liczbę. 
Przyklejanie do dna kuwety

Ceny

Ceny na podstawie sklepu Animalia.pl z dnia 30 czerwca 2008r.

Certech Pinio Kruszon

22,99zł za 10l opakowanie

3

pkt

JRS Cat's Best Eco Plus

26,60zł za 10l opakowanie
89,99zł za 40l opakowanie (czyli 10l kosztuje 22,50zł!)

3

pkt

JRS Cat's Best Nature Gold

33,15zł za 10l opakowanie

1

pkt

Porta Pine

30,00zł za 10l opakowanie

2

pkt

Podsumowanie punktacji

Certech Pinio Kruszon

Żwirek o dobrych parametrach i doskonałej cenie. Z uwagi na niski koszt stosowania nie przeszkadza nieco mniejsza ekonomiczność żwirku (duże bryłki) Będzie dobrą propozycją dla opiekuna większej ilości kotów. Wadą żwirku jest niestety jego łatwość roznoszenia na kocim futerku. Kto wie, może producent zaproponuje nam z czasem produkt o nieco mniejszej ziarnistości?

15

pkt

JRS Cat's Best Eco Plus

"Weteran" na rynku zbrylajacych żwirków drewnianych. Dobrze chłonący zapachy, dający solidne bryłki, o akceptowalnej cenie. Roznoszący się z kuwety w bardzo znacznym stopniu - polecamy stosować dla kotów krótkowłosych, "grzecznych" i nie kopiących w kuwecie ;) W przeciwnym wypadku rozsypany tu i ówdzie żwirek trzeba po prostu polubić.

15

pkt

JRS Cat's Best Nature Gold

Złoty środek dla opiekunów kotów długowłosych. Drobny i gładki, nie przyczepia się do kociego futerka, a tym samym nie zawędruje z kotkiem do wszystkich możliwych zakamarków domu. Dobrze chłonący zapachy, stosunkowo ekonomiczny. Dość "delikatny w obsłudze" - bryłki łatwo się rozpadają. Najdroższy z testowanych żwirków.

12

pkt

Porta Pine

Królowa żwirków w zgrzebnej sukience - opakowanie - kto pamięta jeszcze opakowania zastępcze? ;) - zdecydowanie nie sugeruje doskonałej zawartości. Malutkie, doskonale zwarte bryłki - nawet 2.5 raza mniejsze, niż w przypadku innych żwirków! Drobne ziarna żwirku nie przyczepiają się do kociej sierści. Bardzo ładny zapach. Dość wysoka cena, jednak powinna zostać zrekompensowana zdecydowanie mniejszym zużyciem produktu.

18

pkt
Zapraszamy do napisania własnych komentarzy oraz podzielenia się z nami wszelkimi uwagami dotyczącymi testu :)

PS. Dodatkowy test - wyrzucanie bryłek do toalety

Zachęceni sugestią na forum, sprawdziliśmy jeszcze jedną cechę wszystkich żwirków - możliwość spuszczania ich w toalecie. Czytelnik zaciekawił się, czy twarde i zwarte bryłki Porta Pine, będą się trudniej rozpadać w wodzie i zatykać odpływ. Nas też to zaintrygowało, dlatego zrobiliśmy dodatkowe, małe porównanie.
Generalny wniosek jest taki, że wszystkie żwirki, nawet mocno zbrylone, doskonale rozpadają się zanurzone w dużej ilości wody.
Zaraz po wrzuceniu do wody, bryłki miękną i zaczynają się rozklejać. W ciągu minuty, bryłka zamienia się w pływające "błoto" całkowicie miękkie i nie stanowiące oporu.
Dodam, że po teście wszystkie bryłki trafiły do toalety i nie zaobserwowaliśmy żadnych skutków ubocznych ;)
Poniższe zdjęcia zostały zrobione zaraz po wrzuceniu, po około 20sek, oraz po minucie.

Certech Pinio Kruszon

 

JRS Cat's Best Eco Plus

  

JRS Cat's Best Nature Gold

  

Porta Pine


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz