OKAPI-zwierzę z rodziny żyraf, jednak mniejsze, posiadające rudobrązową sierść na tułowiu i biało czarne pręgi na nogach. Występuje w lasach równikowych, rzadko spotkane. Okapi prowadzi nocny tryb życia. Rzadkospotykany w dzień. Zwierzę do pewnego czasu uważane za nieistniejące.
Wymiary
Długość ciała:
do 200 cm
Długość ogona:
30-40 cm
Wysokość w kłębie:
do 160 cm
Waga:
200-300 kg
Statusgatunek chroniony
Wygląd
Długość ciała okapi sięga 2 m, wysokość w kłębie to ok. 1,6 m (samice są niższe), długość ogona -30 -40 cm, masa ciała mieści się w granicach 200 -300 kg. W porównaniu z innymi gatunkami żyraf okapi ma krótszą szyję. Jej głowa jest wąska, uszy duże, wargi grube i mięsiste, język długi, czerniawy. Samce posiadają małe (ok. 15 cm), zagięte ku tyłowi, pokryte owłosioną skórą rogi. Aksamitna sierść ma barwę ciemnobrązową, brązowoczerwoną lub prawie czarną. Na pośladkach i górnej części nóg widać poprzeczne, różnej szerokości, białe pasy. Na wysokości pęcin znajdują się czarne obręcze, a nad nimi szerokie pasy białej sierści.
Występowanie
Okapi zamieszkuje tropikalne lasy północno -wschodniego Zairu. Jest bliska zaliczenia w najbliższej przyszłości do kategorii gatunkówzagrożonych.
Tryb życia
Okapi jest zwierzęciem typowo leśnym. Jej ulubionym środowiskiem są wilgotne, niedostępne lasy, po których wędruje stałymi ścieżkami. Jest aktywna głównie nocą, dzień spędza w dobrze ukrytych legowiskach z liści. Poza okresem godowym żyje samotnie. Znakuje swój rewir moczem i poprzez ocieranie się szyją o pnie drzew. Jest niezwykle ostrożna, czujna i płochliwa. Kryje się w gąszczu przy najmniejszej oznace zagrożenia. Jej najlepiej wykształcone zmysły to słuch i węch. Samce okapi, podobnie jak samce żyraf toczą rytualne walki, które zaczynają się od siłowania na szyje.
Odżywianie
Pokarm okapi stanowią liście drzew i krzewów, młode pędy, pąki, owoce, a także rośliny zielne. Szczególnie lubi różne gatunki wilczomlecza. Aby uzupełnić dietę związkami mineralnymi liże glinę na brzegach rzek i zjada zwęglone części drzew.
Rozmnażanie i rozwój
Samica łączy się z samcem tylko na okres rui. Po 14 -15 miesiącach, w porze deszczowej rodzi tylko 1 młode o wadze ok. 16 kg i wysokości ok. 80 cm. Młode miejsce narodzin opuszczają dopiero po 2 miesiącach, ponieważ wtedy dopiero są w stanie podjąć ucieczkę przed drapieżnikiem.
Fajny blog! :) Też lubię zwierzęta, a szczególnie te dzikie na wolności :D Ale domowymi nie pogardzam, sama mam trzy. Linka do mojego bloga : http://www.domnaczterechlapach.blogspot.com/
Ciekawe artykuły o dzikich zwierzętach.
OdpowiedzUsuńFajny blog! :) Też lubię zwierzęta, a szczególnie te dzikie na wolności :D Ale domowymi nie pogardzam, sama mam trzy.
OdpowiedzUsuńLinka do mojego bloga : http://www.domnaczterechlapach.blogspot.com/
Bardzo ciekawe artykuły , dobrze prowadzisz tego bloga ;)
OdpowiedzUsuńŚwietny blog. Dziękuję Ci za informacje o okapi, bo robiłam projekt i prawie nic nie wiedziałam. Ten blog rozjaśnił mi w głowie *-*
OdpowiedzUsuńŚwietny blog. Dziękuję Ci za informacje o okapi, bo robiłam projekt i prawie nic nie wiedziałam. Ten blog rozjaśnił mi w głowie *-*
OdpowiedzUsuńfajne i bardzo pomocne. Oby tak dalej!!!
OdpowiedzUsuńbardzo ciekawe i pomocne
OdpowiedzUsuń