czwartek, 1 lipca 2010

CIEKAWE ODPOWIEDZI NA ZWYKŁE PYTANIA

Dlaczego kot mruczy?

Odpowiedź wydaje się oczywista - kot mruczy, ponieważ jest zadowolony! Okazuje się jednak, że prawidłowa interpretacja tego zachowania nie jest tak jednoznaczna. Zaobserwowano bowiem, że mruczą nawet długo i głośno, także koty chore, ranne lub zdychające. Oczywiście mruczą także koty zadowolone, ale nie jest to jedyna przyczyna wydawania tego dźwięku. A więc - mruczenie oznacza pragnienie przyjaznego kontaktu, czyjejś bliskości, ewentualnie pomocy.

Dlaczego kot lubi kiedy go się głaszcze?

Nasze domowe koty przez całe życie uważają nas za przybrane matki. A matka wciąż wylizuje swoje kocięta, co daje im podobno odczucia jak głaskanie ręką człowieka. Biorąc kota pod opiekę, człowiek przejmuje te funkcje.

Dlaczego koty z upodobaniem drapią obicia mebli?

Zazwyczaj uważa się, że w ten sposób koty ostrzą swoje pazury. Koty nie ostrzą stępionych pazurów przez ścieranie, tak jak my ostrzymy tępe noże. Proces ten polega na zrzucaniu wierzchniej warstwy pazurów- na takiej zasadzie wąż zmienia skórę.Oglądając zniszczone obicie fotela, znajdujemy czasem stary, złuszczony pazur. Ciekawe, że koty ostrzą w ten sposób pazury tylko w przednich łapach. Zużyte wierzchnie warstwy pazurów z łap tylnych zdejmują zębami. Mało kto wie o tym, że ostrzenie pazurów na meblach spełnia jeszcze jedną funkcję. Na spodniej stronie łap kota znajdują się gruczoły wonne, których wydzielina podczas ostrzenia jest wcierana w materiał. Tym sposobem kot znaczy mebel swoim zapachem.

Dlaczego kot na powitanie ociera się o nasze nogi?

Z pewnością kot znajduje przyjemność w fizycznym kontakcie z nami, ale to nie jedyna przyczyna. Na początku zwykle przyciska do naszych nóg czubek głowy lub policzek, potem ociera się bokiem, a następnie owija ogon wokół naszych nóg. Powtarza to kilkakrotnie, spoglądając przy tym w górę jakby badając naszą reakcję. W końcu uznaje powitanie za zakończone, odchodzi na bok i starannie wylizuje swoje futro. W tym kocim rytuale powitalnym każda czynność ma swoje znaczenie. Chodzi tu głównie o wymianę zapachów między kotem a jego opiekunem. Kot posiada gruczoły wonne zlokalizowane na skroniach, w kącikach pyszczka i u nasady ogona. Ocierając się kot zostawia na naszym ciele swój zapach. Jest on niewyczuwalny dla naszego powonienia, ale wśród kotów odgrywa ważną rolę.

Dlaczego kot udeptuje przednimi łapami kolana człowieka?

Każdemu właścicielowi kota nieraz jego pupil wskoczył na kolana, a potem najpierw jedna przednią łapą, a potem na przemian obydwiemu,zaczął rytmicznie udeptywać podołek. Odpowiedzi może dostarczyć obserwacja kociąt ssących matkę. Ugniatają one przy tym łapkami jej brzuch. Te ruchy wzmagają wypływ mleka z sutków. Jeśli więc dorosły kot robi to samo na kolanach właściciela - oznacza to u niego nawrót do dziecięcych wzorców zachowania. Jeśli wiec człowiek-matka zrzuca kota z kolan ( z powodu "wbijanych" pazurków) kot czuje się zdezorientowany nagłym odrzuceniem. Przecież żadna kotka nie zaregowałaby na to tak nerwowo ! Na takim tle rodzą się nieporozumienia między człowiekiem a kotem. Wielu z nich można by uniknąć, gdybyśmy mieli świadomość, że nawet dorosły kot zachowuje się wobec nas jak mały kociak wobec matki.

Dlaczego koty czasem jedzą trawę?

Nieraz widzi się kota, który bierze do pyszczka długie źdźbło trawy, gryzie je i żuje. Koty trzymane w mieszkaniach, nie wychodzące na dwór, zamiast trawy przygryzają czasem rośliny doniczkowe. Przez całe lata panowało przeświadczenie, że trawa jest środkiem przeczyszczającym, zażywanym by pozbyć się zbitej sierści zalegających w przewodzie pokarmowym. Niektórzy uważają, że jedzenie trawy ma prowokować u kota wymioty. Jednak najnowsze i najbardziej wiarygodne badania wykazują, że koty żują trawę głównie po to, aby pozyskać śladowe ilości niezbędnej substancji, której nie zawiera mięso. Jest to kwas foliowy. Niedobór tego kwasu u kotów powoduje zahamowanie wzrostu i anemię.

Dlaczego koty poświęcają tyle czasu na pielęgnację swojej sierści?

Mycie kota jest czymś więcej niż tylko dbałość o czystość. Wylizywanie futra ma wiele uwarunkowań. Nie tylko usuwa kurz i resztki jedzenia, ale wygładza okrywę włosową, która dzięki temu stanowi dobrą warstwę izolującą. Wylizywanie futra pełni ważną funkcję w procesie termoregulacji. W wysokiej temperaturze koty łatwo ulegają przegrzaniu, gdyż nie mają gruczołów potowych. Obfite zwilżanie futra śliną, która następnie paruje - ochładza ciało równie skutecznie jak wydzielina potu. Kot myje się również wtedy, kiedy jest zdenerwowany. W ten sposób rozładowuje napięcie. Każdy, kto ma kota na pewno nieraz obserwował, jak zachowuje się jego zwierzak, którego dopiero co trzymał na kolanach i głaskał. Kiedy tylko kotu uda się uwolnić z naszych objęć - odchodzi na bok, siada i zaczyna się myć. Kot nasiąka naszym zapachem, który tłumi jego własny. Musi więc starannie się wylizać, aby przywrócić utraconą równowagę.

Dlaczego kot na nasz widok czasem przewraca się na grzbiet ?

Kot o żywym temperamencie raczej wybiega właścicielowi naprzeciw i ociera się o jego nogi. Przewracanie się na grzbiet i odsłanianie brzucha jest gestem typowym dla kotów leniwych i sennych. Wahadłowe ruchy ogona wskazuję, ze zwierzę przeżywa w tym momencie pewien konflikt wewnętrzny- czy wybiec na powitanie właściciela, czy nadal leniwie drzemać. Niech nam się jednak nie wydaje, że kot odsłaniający swój pokryty miękkim futerkiem brzuszek chce , aby go tam głaskać.

Czy kot może być karmiony przez cały czas jedzeniem z puszki?

Kot może przez całe życie być karmiony jedzeniem z puszki. Jeśli będzie ono dobrej jakości, na pewno mu nie zaszkodzi. Jest ona pełnowartościowa i dobrze zbilansowana zawiera wszystkie składniki pokarmowe, potrzebne zwierzęciu, w odpowiednich porcjach. Najlepiej sprawdzić jaką karmę nasz pupil najchętniej jada. Osobiście polecam karmy Kitekat, Whiskas i Friskies. Wiem z doświadczenia, iż koty przyzwyczajają się do swojej karmy, ale to nie znaczy iż nie może od czasu do czasu dostać coś z naszego talerza.

Czy kot należy przegłodzić, gdy jest zbyt gruby?

Kota nie należy głodzić. Niektórym zwierzętom np psom głodówka nie zaszkodzi, ale w organizmie kota już po dwóch dniach postu, mogą zajść nieodwracalne zmiany. Należy raczej zmienić mu dietę. Jest w sklepach specjalistycznych specjalna karma dla kotów otyłych o zmniejszonej aktywności. Otyłego kota należy odchudzić, bo może mu grozić poważna choroba serca.

Dlaczego ludzie dziwią się, gdy ich kot podchodzi i atakuję?

Ludzie nie potrafią zrozumieć, co się dzieje z kotem, gdy nie ma na co polować.Polowanie to podstawowa potrzeba wszystkich kotów. Podchodzenie i atak mogą być oznakami dominacji. Jest to część zachowania wszystkich kotów. W domach wolnych od szkodników jedyny ruch wykonują nogi właścicieli. W braku innych celów nogi zaczynają zastępować gryzonie i ptaki. Uważnie obserwatorzy zauważają nagłe twarde spojrzenia kocich oczu. W wybranych momencie wskakuje na kostkę właściela, zatapia zęby w skórze, zaciska i ucieka. Często wraca na miejsce jakby nic się nie stało. Prosi o pieszczoty lub jedzenie. Ludzie nie cierpią takiego zachowania ale powinny zrozumiec że to tylko znaka frustracji. W takich warunkach właściciele mogą nie dopuścić do powtórzenia się tego incydentu, jeśli znajdą kotu bardziej produktywne ujście instyntku polowania.

Czy ludzie rozumieją kocie postępowanie?

Ludzie i koty mają ze sobą wiele wspólnego: lubią wygrzewać sie w cieple, porzucają natychmiast swoje zajęcie, gdy tylko w ich życiu pojawi się promień słońca; chętnie odpoczywają przy każdej nadarzającej się okazji z przyjemnością coś przekąszą; korzystają z toalety w jednym wyznaczonym miejscu; nawet wiele osób podzielą kocią skłonność do przesypiani za dnia i bawienia się przez całą noc. Ludzie całkiem dobrze rozumieją zachowanie kota, ponieważ mają podobne zamiłowania. W innych kwestiach ludzie nie pojmują co koty robią i dlaczego. Sądzą, że ich kot drapie meble i wspina się po firankach tylko po to, aby ich rozzłościć. Uważają, że opryskiwanie moczem ścian lub załatwianie się w zlewie to taka metoda robienia na złość właścicielom. Nie ulega wątpliwości, że zemsta należy do repertuaru kociego zachowania, ale ta cecha charakterystyczna jest mniej ważna dla kotów niż dla ludzi. Mówiąc krótko, ludzie to zwierzęta stadne, dlatego tak często źle interpretują zachowanie kota.

Dlaczego koty czują się bezpieczniej w towarzystwie kobiet niż mężczyzn ?

Prawdopodobnie dlatego, że kobiety są po prostu o wiele milsze od mężczyzn. Genetyki i hormony czynią kobietę naturalną opiekunką. W genetyce i hormonach mężczyzn jest zakodowana potrzeba walki o pożywienie oraz dominację. Oznacza to, że mężczyźni mogą zachować się brutalniej wobec kota, zranić go czy nawet zabić. Tak samo jak u innych naczelnych osobniki płci żeńskiej są lepiej przygotowane biologicznie do opiekowania się innymi; dbają, pieszczą, wychowują. Robią to przez całe życie. Nawet, gdy mają własną rodzinę, tyle w nich ciepła i wspaniałomyślności, że poświęcają się opiece nad zwierzętami. Niektóre kobiety robią to, bo nie potrafią wytworzyć silnych emocjonalnych związków z ludźmi, natomiast większość po prostu postępuje zgodnie z instynktem. Właśnie dlatego trzy czwarte członków orgaznizacji zajmujących sie opieką nad zwierzętami to kobiety. Podobną liczbę stanowią wśród wegetarian. Kobiety o wiele szybciej od mężczyzn orientują się, że coś dolega ich ulubieńcowi.

Dlaczego ludzie zawsze chcą dotykać, a nie tylko patrzeć?

Ludzie w przeciwieństwie do kotów, instynktownie potrzebują kontaktu z innymi ludźmi. Dotykanie innych, tak ważne dla naczelnych, dla kotów nie ma żadnego znaczenia. Ludzie tęsknią za kontaktem fizyczny, jest dla nich ważniejszy od słów. Nie potrafią zrozumieć, że tej potrzeby nie podzielają koty.

Proste pytanie; mruczę, miauczę, prycham. Czy ludzie rozumieją co im chcę powiedzieć?

Nawet dość dobrze. Na pewno rozumieją sens ogólny przekazywanej informacji, chociaż mogą im umknąć pewne subtelności kciej mowy. Dźwięki wydawane przez koty można podzielić na trzy różne kategorie: wysokie, ostrzegawcze, niżśze, łagodniejsze pomruki i zwykłe syczenie i plucie. Kot sycząc otwiera gorącego powietrza z płuc. Człowie, instynktownie strumień gorącego powietrza z płuc. Człowiek instynktownie boi się gadów, wiec kocie syczenie to sprytny sposób naśladowania sygnału ostrzegawczego węża. Równie łatwo zrozumieć znaczenie plucia. Czasem ludzie sami bezwiednie tak sie zachowują, gdy są źli. Ludzie całkiem dobrze interpretują łagodne pomruki. Rozróżniają mruczenie i piszczenie, dwa najczęściej spotykane dźwięki wydawane, gdy kot jest zadowolony i odpreżony. Zapominają przy tym, że kot mruczy, gdy chce się uspokoić, bo jest zanipokojony lub odczuwa ból. Czasem właściciele potrafię je odczytać właściwie, ponieważ człowiek wydaje podobne odgosy przy odprężeniu i zadowoleniu: westchnieni i jęki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz