Ludzie kochają psy z tak wielu powodów, że trudno zgadnąć, który zaważył na tym, by dawno temu udomowić wilka. Genetycy znaleźli ciekawą odpowiedź na to pytanie: ludzie udomowili psy, żeby żywić się ich mięsem.
Grupa zajmujących się genetyką naukowców ze Sztokholmu przeprowadziła ostatnio zakrojone na ogromną skalę badania, dotyczące pochodzenia psów i opublikowała ich wyniki w najnowszym wydaniu "Molecular Biology and Evolution". Badaniami kierowałPeter Savolainen z Królewskiego Instytutu Technologii w Sztokholmie.
Naukowcy sądzili do tej pory, że główną przyczynę, dla której wilki zostały oswojone i udomowione, można upatrywać raczej w ich zaletach związanych z umiejętnością polowania, czujnością, czy siłą (ciągnięcie sań). Nie wykluczano też teorii, że człowiek lubił towarzystwo psiego przodka w zimne noce. Peter Savolainen - na podstawie badań DNA mitochondrialnego, gdzie badano materiał genetyczny 169 psów z całego świata - stwierdził, że psy zostały udomowione… dla mięsa.
Savolainen stwierdził, że kody genetyczne psów ze wszystkich kontynentów świadczą o tym, żepsy pochodzą z jednej linii przodków, udomowionej w jednym miejscu i w jednym czasie w historii. Gdyby psy pochodziły z różnych miejsc, byłoby to widoczne w kodzie DNA: byłoby wiele linii przodków, z których każda prowadziłaby do lokalnej populacji wilków.
Naukowcy wyodrębnili fragment genomu psów - DNA mitochondrialne (mtDNA) - i dzięki temu ustalili, że udomowienie wilków nastąpiło około 11-14 tys. lat temu w południowych Chinach, kiedy osiedlali się tam pierwsi łowcy. Była to prawdopodobnie na tyle wysoko uorganizowana kultura, że ludzie byli już zdolni wykonać kagańce i prawdopodobnie klatki, w których mogli trzymać udomawiane stopniowo wilki.
Początkowo wilki włóczyły się w pobliżu osiedli pierwszych ludzi, szukając wśród śmieci resztek jedzenia. Ludzie zaczęli je łapać i hodować dla mięsa. Tę tezę potwierdza długa tradycja jedzenia psów w Chinach i psie kości ze śladami cięcia, znajdowane w różnych stanowiskach archeologicznych. To, że psy pochodzą od jednej linii przodków, i to udomowionej w Chinach, grupa Savolainena stwierdziła na podstawie faktu, że w Chinach zaznacza się największa różnorodność genetyczna psów. Im dalej od źródła pochodzenia i pierwotnej linii przodków, tym bardziej zatraca się różnorodność genetyczna.