CZY KOMONDORY SIĘ CZESZE?
Nie. Komondorów się nie czesze!
Na jednej ze stron internetowych widnieje nieprawdziwy wpis, że jednak się je czesze - na dodatek podany jest dokładny czas czesania (65 minut codziennie). Z całym szacunkiem jest to bzdura! Wielokrotnie pisaliśmy do administratora tej strony o zmianę opisu; niestety - bezskutecznie.
Komondorów się nie czesze, bo właśnie spilśnione dredy stanowią całą ozdobę i cechę jakże charakterystyczną dla rasy. Sierść taka chroni przed warunkami atmosferycznymi i przed kłami napastników. Poza tym nie wyobrażamy sobie jak w ogóle fizycznie byłoby możliwe czesanie filcującej się sierści komondora!
2. CZY KOMONDOR JEST AGRESYWNY?
Z natury rasa nie jest agresywna. To owczarki - nie psy do walk. Piszemy „z natury”, bo jak ktoś chce zepsuć psa i zrobić z niego niezrównoważonego psychicznie bandytę, to zrobi to z psem każdej rasy!
Należy jednak dodać, że komondory mogą być agresywne w stosunku do obcych psów.
3. CZY TO PRAWDA, ŻE KOMONDORA NIE DA SIĘ WYSZKOLIĆ?
Nie – to nieprawda. Komondor jest psem inteligentnym i bardzo szybko się uczy. Jego inteligencja przejawia się też niestety w tym, że nie będzie biegał bez sensu za aportem rzucanym po raz piąty. Bo po cóż niby? Nie będzie też wykonywał komend błyskawicznie – najpierw się zastanowi, czy to co mu kazaliśmy zrobić, ma sens (według niego oczywiście). Komondor nadaje się doskonale na kursy szkolenia, jednak nie na konkursy :-) .
4. JAK CHRONIĆ KOMONDORA PRZED PCHŁAMI I KLESZCZAMI?
Tak jak każdego innego psa. Zakropić psu na kark preparat przeciwko pasożytom. Dodać tu musimy, że my często znajdujemy nieżywe kleszcze na sierści naszych komondorów – po prostu kleszcz zaplątuje się w dredy i zdycha nie mogąc dostać się do skóry.
5. CZY KOMONDORY SIĘ KĄPIE?
Generalnie sierść komondorów ma właściwości samoczyszczące. Od czasu do czasu należy psu wyszorować dredy w okolicy pyska (przyczepia się tam jedzenie, błotko itp.), w okolicy tyłu (wiadomo dlaczego...) i łapy. Psy uczestniczące w wystawach muszą znosić te zabiegi częściej. Chcąc wykąpać całego psa, należy robić to etapami, gdyż po całkowitym namoczeniu nie będzie on w stanie ustać na łapach – mowa tu o kilkuletnim osobniku z dłuższymi dredami. Namoczona sierść może schnąć kilka dni. Najlepiej zainwestować w bardzo mocną suszarkę do włosów.
6. CZY KOMONDORY ŚMIERDZĄ?
Intensywność zapachu komondora zależy od tego, w jakiej czystości utrzymujemy wyżej wymienione „punkty strategiczne”. Komondor posiada swój dosyć mocny zapach właśnie „z przodu” i „z tyłu”. Jeżeli będziemy w miarę regularnie utrzymywać te okolice w czystości nasz pupil nie będzie śmierdział. Komondor w stadzie owiec, które miał za zadanie pilnować, przesiąkał ich zapachem i potencjalny napastnik nie miał możliwości wywęszenia psa na odległość.
7. CZY KOMONDOR MOŻE PRZEBYWAĆ W DOMU?
Oczywiście, że tak. Pod warunkiem, że jego Pan ceni sobie bardziej obecność komondora niż obecność perskich dywanów... :-) Komondor wnosi bowiem do domu nie tylko ogrom miłości i czułości dla swoich właścicieli, ale i całe mnóstwo „paproszków”. Sierść komondora oczyszcza się z tego brudku, ale brudek nie znika w przestworzach tylko opada na podłogę. My po prostu przyzwyczailiśmy się do tego, że po wizycie komondorów w pokoju czy kuchni, bierzemy miotłę czy odkurzacz w dłonie i sprzątamy. Dodam, że nie mamy w domu ani kawałka dywanu czy wykładziny za to miewamy towarzystwo wesołego zwierzyńca.
8. CZY KOMONDOR MOŻE MIESZKAĆ W BLOKU?
Nie! Według nas nie może. Pies tej rasy musi mieć możliwość przebywania na podwórku – i nie chodzi tu o spacer dwa razy dziennie wokół bloku. Komondor to stróż – musi mieć okazję do sprawdzenia swoich wrodzonych umiejętności. Tak duży pies będzie się „dusił” w ciasnym mieszkanku, a razem
z nim jego właściciele. Dom z ogródkiem to minimum jakie należy zapewnić komondorowi! Jak ktoś się uprze to może trzymać nawet konia w bloku – tylko pytanie po co???
9. CZY KOMONDOR NADAJE SIĘ DLA RODZIN Z DZIEĆMI?
Tak, tak i jeszcze raz tak!!! Komondory są bardzo troskliwe i opiekuńcze w stosunku do dzieci. Pomimo swych rozmiarów są bardzo ostrożne i delikatne. Oczywiście mamy tu na myśli psy, które znają dzieci, miały z nimi kontakty. Ważne też, aby dzieci wiedziały, że pies to nie jest zabawka!
10. CZY JAK NIE ZAUWAŻĘ JAKIEJŚ GAŁĄZKI CZY SOSNOWEJ IGŁY WBITEJ W SIERŚĆ, TO BĘDĘ MUSIAŁ WYCIĄĆ PŁATY SIERŚCI?
Nie! Wszelkiego rodzaju „ciała obce” pozbierane podczas spaceru, odpadają z sierści w momencie otrzepania się przez psa. Z naszych doświadczeń wynika, że problemem mogą być tylko gałązki jeżyn albo innych kolczastych krzaków. Pies swoim zachowaniem daje nam jednak znaki gdzie ten kłopotliwy kawałek się zaplątał. Wyciąga się to łatwo z sierści - i po kłopocie.
11. CZY KOMONDOR JEST Z NATURY NIEPOSŁUSZNY I CZY WYMAGA TRESURY?
Komondor jak KAŻDY duży pies powinien znać podstawowe komendy – zostań, siad, leżeć, chodzenie przy nodze i bezwzględne przychodzenie na zawołanie. Jeśli komondor nie wykonuje tych poleceń to jest to wina właściciela, że nie nauczył psa w porę pewnych rzeczy. Proszę nie zrzucać tu winy na rasę, bo akurat pod tym względem nie różni się ona od innych. Nie ma czegoś takiego jak pies „nieposłuszny z natury”. Z natury każdy pies jest chętny do współpracy z człowiekiem. Pozostaje tylko kwestia czy człowiek umie to odpowiednio wykorzystać.
12. CZY KOMONDOR TO ZDROWA RASA?
Tak. Komondor to rasa, w której człowiek nic nie „namieszał” przez lata. To bardzo stara rasa ukształtowana pod kątem użytkowości, a nie wystaw.
13. CZY KOMONDOR MOŻE BYĆ CAŁY CZAS NA ZEWNĄTRZ?
Tak. To rasa stworzona do samodzielnego pilnowania posesji. Należy jednak pamiętać, że mimo swej samodzielności komondor bardzo lubi kontakt ze swoim ludzkim stadem.
Należy zapewnić komondorowi ciepłą budę, uszczelnioną przed wiatrem i mrozem.
14. CZY WSZYSTKIE SZCZENIAKI Z MIOTU OTRZYMUJĄ METRYKI?
Tak. Od 1992 roku wszystkie szczeniaki w miocie otrzymują metrykę, nawet te ze znacznymi
wadami (mają w niej odpowiednią adnotację, np. „niehodowlany”).
15. CZY Z RODOWODOWYM SZCZENIAKIEM TRZEBA KONIECZNIE JEŹDZIĆ NA WYSTAWY?
Nie. Rodowodowego szczeniaka wcale nie trzeba wystawiać, to tylko decyzja właściciela, czy chce pupila pokazać na wystawach, czy nie. Metryka/rodowód to tylko dokument potwierdzający, że dany szczeniak jest naprawdę przedstawicielem swojej rasy (a nie innej czy jakiejś mieszanki ras) i pochodzi po takich a takich rodzicach.
16. PO CZYM POZNAĆ DOBREGO HODOWCĘ PSÓW?
My rozpoznajemy dobrych hodowców przede wszystkim po tym jak psy patrzą na swojego pana. Oddanie i miłość można bez trudu dostrzec w psich oczach. Ważne jest dla nas też to, ile czasu hodowca spędza ze swoimi psami i szczeniakami. Ważne, gdzie wychowują się szczeniaki i gdzie mieszkają dorosłe psy (zamknięcie całymi dniami w kojcu czy piwnicy odpada!!!). Ważne, żeby szczeniaki miały jak najwięcej kontaktu z ludźmi, innymi psami i różnymi bodźcami codziennego domowego życia. Dla nas wyznacznikiem troski o szczeniaki jest też to, czy hodowca zna ich imiona czy są one dla niego tylko numerkami, które mają wytatuowane w uchu.
My staramy się być dobrymi hodowcami ze wszystkich sił – nie dla ludzi, ale głównie dla naszych czworonożnych przyjaciół.
17. CZY KOMONDOR MA DOBRY APETYT?
Pod tym względem komondor nie różni się zbytnio od innych ras. Zdarzają się straszne łasuchy, które zjedzą każdą ilość każdego jedzenia, a zdarzają się niejadki, które czasem zostawią pełną michę jedzenia. Te pierwsze trzeba pilnować, żeby ich nie zatuczyć, a tymi drugimi nie należy się zbytnio przejmować. Nie było wypadku, żeby zdrowy pies się zagłodził.
18. CZY TO PRAWDA, ŻE KOMONDOR ZDOMINUJE PSY, KTÓRE JUŻ MAMY W DOMU?
Nie jest tak, że przywozimy szczeniaka komondora do swojego domu i on rzuca się do gardeł psom, które już tam mieszkają i przejmuje pozycję przewodnika stada! Wszystko zależy od rasy i charakteru psów, które są w domu. Niekoniecznie to komondor przejmie dowództwo (jak już będzie dorosły). Może być tak, że podporządkuje się innemu psu. Na to nie ma reguły. Stado psów samo ustali sobie hierarchię. Aczkolwiek komondor ma silny charakter i istnieje spore prawdopodobieństwo, że w stadzie psów to on będzie z czasem dowodził.
19. CZY KOMONDOR WYMAGA DUŻO RUCHU?
Komondor, jeśli ma do dyspozycji teren wokół domu, sam sobie zapewni odpowiednią dawkę ruchu. Nie jest to pies specjalnie ruchliwy, z którym musimy przebiec codziennie 10 km, żeby się spokojnie zachowywał. Jeśli jednak zaproponujemy mu zabawę - z pewnością chętnie weźmie w niej udział!
20. JAK ZACHOWUJE SIĘ KOMONDOR W STOSUNKU DO INNYCH ZWIERZĄT W DOMU?
Jeżeli wychowuje się od początku z innymi zwierzętami to traktuje je jak swoje stado. Nie ma problemu w „dogadywaniu” się komondora z kotami, innymi psami, kozami, owcami czy końmi. U nas komondory żyją w przyjaźni z kotami, a z kozami często bawią się tak, jakby to też były psy.
Obce zwierzęta traktowane są jednak z niechęcią i może się zdarzyć, że zostanie zaatakowany pies, który akurat nie spodoba się komondorowi (najczęściej chodzi tu o duże psy).
21. CZY KOMONDOR COŚ WIDZI PRZEZ TE DREDY?
Tak. Nie wiadomo jak, ale komondor widzi wszystko doskonale. I wcale nie trzeba mu wiązać kucyków na głowie, żeby lepiej widział. Rasy, które mają naturalnie przysłonięte oczy, nie powinny mieć ich stale odsłanianych. Może to źle wpłynąć na zdrowie oczu.
22. CZY KOMONDOR MOŻE PŁYWAĆ?
Pomimo dużej odporności dredów na wodę, sierść komondora przy dłuższym kontakcie z nią jednak namaka. Komondory nie mogą pływać dłużej niż minutę – dwie. Namoknięta sierść ciągnie psa na dno niczym kamień. Jeśli nawet komondor nie utonie i wygrzebie się na brzeg, to będzie bezradny - namoknięty włos jest tak ciężki, że pies - póki nie obcieknie - nie jest w stanie poruszać się o własnych siłach. Dlatego też komondory instynktownie unikają wody. Należy dodać, że sierść nie namaka pod wpływem deszczu!
23. CZY TAKI DUŻY I CIĘŻKI PIES JEST POWOLNY I OCIĘŻAŁY?
Może się mocno rozczarować ten, kto tak pomyśli! Pomimo swej postury i pozornej ociężałości komondor, jeśli zajdzie potrzeba, potrafi być błyskawiczny i zadziwiająco zwinny.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz